Samtec, Inc. MTSW-112-13-T-S-755-RE
MTSW-112-13-T-S-755-RE picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-112-13-T-S-755-RE
Brief Description
CONN HEADER 12POS .100" TH
Datasheet Download
MTSW-112-13-T-S-755-RE.pdf
Availability of MTSW-112-13-T-S-755-RE
QUANTITY
MTSW-112-13-T-S-755-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-112-13-T-S-755-RE
Internal Part NumberEIS-MTSW-112-13-T-S-755-RE
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.755" (19.18mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-112-13-T-S-755-RE
Related LinksMTSW-112-13, MTSW-112-13-T-S-755-RE Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-112-13-T-S-755-RE Details Description
Related parts for MTSW-112-13-T-S-755-RE
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 10.16MM datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf