ON Semiconductor MTY100N10E
MTY100N10E picture photo
Mfg. Part Number
MTY100N10E
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO-264
Datasheet Download
MTY100N10E.pdf
Availability of MTY100N10E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTY100N10E Order Process
Ship out your order
Specifications of MTY100N10E
Internal Part NumberEIS-MTY100N10E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2004
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs378nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10640pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTY100N10E
Related LinksMTY10, MTY100N10E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MTY100N10E Details Description
Related parts for MTY100N10E
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR GLA.01 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 8SOPWR datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf