3M MU18-250DMX-BOTTLE
MU18-250DMX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MU18-250DMX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC
Datasheet Download
MU18-250DMX-BOTTLE.pdf
Availability of MU18-250DMX-BOTTLE
QUANTITY
MU18-250DMX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MU18-250DMX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MU18-250DMX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.730" (18.54mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
Color-
Contact MaterialCopper, ETP
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU18-250DMX-BOTTLE
Related LinksMU18-250D, MU18-250DMX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MU18-250DMX-BOTTLE Details Description
Related parts for MU18-250DMX-BOTTLE
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 200V DFS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf