ON Semiconductor MUR2100ERL
MUR2100ERL picture photo
Mfg. Part Number
MUR2100ERL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 2A AXIAL
Datasheet Download
MUR2100ERL.pdf
Availability of MUR2100ERL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MUR2100ERL Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR2100ERL
Internal Part NumberEIS-MUR2100ERL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageAxial
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR2100ERL
Related LinksMUR21, MUR2100ERL Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MUR2100ERL Details Description
Related parts for MUR2100ERL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MINIFIT JR RA SR /FLG TIN 3POS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf