GeneSiC Semiconductor MUR30060CTR
MUR30060CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR30060CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MUR30060CTR.pdf
Availability of MUR30060CTR
QUANTITY
MUR30060CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR30060CTR
Internal Part NumberEIS-MUR30060CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR30060CTR
Related LinksMUR30, MUR30060CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR30060CTR Details Description
Related parts for MUR30060CTR
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
IC RCVR RS232 1.5MBPS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 36A PANEL datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 5PORT 128PQFP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
SHARC 200MHZ PROC/5MBITS RAM datasheet.pdf