GeneSiC Semiconductor MUR40040CTR
MUR40040CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR40040CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MUR40040CTR.pdf
Availability of MUR40040CTR
QUANTITY
MUR40040CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR40040CTR
Internal Part NumberEIS-MUR40040CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR40040CTR
Related LinksMUR40, MUR40040CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR40040CTR Details Description
Related parts for MUR40040CTR
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 100MV/G 8CLCC datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 2POS COAXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf