GeneSiC Semiconductor MURF20005
MURF20005 picture photo
Mfg. Part Number
MURF20005
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 50V 200A TO244
Datasheet Download
MURF20005.pdf
Availability of MURF20005
QUANTITY
MURF20005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURF20005
Internal Part NumberEIS-MURF20005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURF20005
Related LinksMURF, MURF20005 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURF20005 Details Description
Related parts for MURF20005
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM YLW DIFF 5VDC datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM RED WTR CLR 6" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf