Vishay Semiconductor/Diodes Division MURS260-E3/52T
MURS260-E3/52T picture photo
Mfg. Part Number
MURS260-E3/52T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE RECT 2A 600V 50NS DO-214AA
Datasheet Download
MURS260-E3/52T.pdf
Availability of MURS260-E3/52T
QUANTITY
MURS260-E3/52T Order Process
Ship out your order
Specifications of MURS260-E3/52T
Internal Part NumberEIS-MURS260-E3/52T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURS260-E3/52T
Related LinksMURS260, MURS260-E3/52T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MURS260-E3/52T Details Description
Related parts for MURS260-E3/52T
ICL 50 OHM 20% 4A 22MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A 125V HNG RLR LVR datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.52A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf