GeneSiC Semiconductor MURT30010
MURT30010 picture photo
Mfg. Part Number
MURT30010
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 300A 3TOWER
Datasheet Download
MURT30010.pdf
Availability of MURT30010
QUANTITY
MURT30010 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURT30010
Internal Part NumberEIS-MURT30010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURT30010
Related LinksMURT, MURT30010 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURT30010 Details Description
Related parts for MURT30010
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf