GeneSiC Semiconductor MURT30040
MURT30040 picture photo
Mfg. Part Number
MURT30040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 300A 3TOWER
Datasheet Download
MURT30040.pdf
Availability of MURT30040
QUANTITY
MURT30040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURT30040
Internal Part NumberEIS-MURT30040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURT30040
Related LinksMURT, MURT30040 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURT30040 Details Description
Related parts for MURT30040
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
KWIK STRAP WHITE 3/4 X 24" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
IC ATTENUATOR 0.7-3.7GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
XILINX IC XC2S200E-456 Available datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf