GeneSiC Semiconductor MURT30040
MURT30040 picture photo
Mfg. Part Number
MURT30040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 300A 3TOWER
Datasheet Download
MURT30040.pdf
Availability of MURT30040
QUANTITY
MURT30040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURT30040
Internal Part NumberEIS-MURT30040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURT30040
Related LinksMURT, MURT30040 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURT30040 Details Description
Related parts for MURT30040
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 37UH 2.24A 100 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/YLW DIFF datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE FABRIC 12.7MMX4.6M datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 15ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf