GeneSiC Semiconductor MURT40005
MURT40005 picture photo
Mfg. Part Number
MURT40005
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 50V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MURT40005.pdf
Availability of MURT40005
QUANTITY
MURT40005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURT40005
Internal Part NumberEIS-MURT40005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)125ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURT40005
Related LinksMURT, MURT40005 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURT40005 Details Description
Related parts for MURT40005
OVP 24VAC/DC 50MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC CONV D-A 10BIT R-R 8VSSOP datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf