Amphenol Industrial PT02E-20-41S(025)
PT02E-20-41S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-20-41S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-20-41S(025).pdf
Availability of PT02E-20-41S(025)
QUANTITY
PT02E-20-41S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-20-41S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-20-41S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-20-41S(025)
Related LinksPT02E-20, PT02E-20-41S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-20-41S(025) Details Description
Related parts for PT02E-20-41S(025)
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf