Fairchild Semiconductor MV5000MP2
MV5000MP2 picture photo
Mfg. Part Number
MV5000MP2
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED T 3/4 RED PC MNT
Datasheet Download
MV5000MP2.pdf
Availability of MV5000MP2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MV5000MP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MV5000MP2
Internal Part NumberEIS-MV5000MP2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Wavelength - Peak-
ConfigurationSingle
Current20mA
Millicandela Rating3mcd
Viewing Angle-
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.9mm
Voltage Rating1.7V
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MV5000MP2
Related LinksMV50, MV5000MP2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MV5000MP2 Details Description
Related parts for MV5000MP2
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 28AWG 0.8MM IDC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 118.65VC AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB FP datasheet.pdf
CRIMP TOOL, SS, MINI MICRO ADJ datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf