United Chemi-Con MVA100VC33RMJ10TP
MVA100VC33RMJ10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVA100VC33RMJ10TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
MVA100VC33RMJ10TP.pdf
Availability of MVA100VC33RMJ10TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVA100VC33RMJ10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA100VC33RMJ10TP
Internal Part NumberEIS-MVA100VC33RMJ10TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.027 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVA100VC33RMJ10TP
Related LinksMVA100VC, MVA100VC33RMJ10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVA100VC33RMJ10TP Details Description
Related parts for MVA100VC33RMJ10TP
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf