United Chemi-Con MVA10VC471MH10TP
MVA10VC471MH10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVA10VC471MH10TP
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
MVA10VC471MH10TP.pdf
Availability of MVA10VC471MH10TP
QUANTITY
MVA10VC471MH10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA10VC471MH10TP
Internal Part NumberEIS-MVA10VC471MH10TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.058 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVA10VC471MH10TP
Related LinksMVA10VC4, MVA10VC471MH10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVA10VC471MH10TP Details Description
Related parts for MVA10VC471MH10TP
TERM SOLDER TURRET .040"D .165"L datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A SOT-23-3 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf