United Chemi-Con MVA25VC151MH10TP
MVA25VC151MH10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVA25VC151MH10TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
MVA25VC151MH10TP.pdf
Availability of MVA25VC151MH10TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVA25VC151MH10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA25VC151MH10TP
Internal Part NumberEIS-MVA25VC151MH10TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.768 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVA25VC151MH10TP
Related LinksMVA25VC1, MVA25VC151MH10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVA25VC151MH10TP Details Description
Related parts for MVA25VC151MH10TP
MOSFET P-CH 30V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 700W 20A 55ST1 datasheet.pdf
SR BTS TT SS 8 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf