Murata Electronics North America MVAC250-24F
MVAC250-24F picture photo
Mfg. Part Number
MVAC250-24F
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 12V 170W
Datasheet Download
MVAC250-24F.pdf
Availability of MVAC250-24F
QUANTITY
MVAC250-24F Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAC250-24F
Internal Part NumberEIS-MVAC250-24F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAC250 Series
Standard Package18
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.4A, 1A
Power (Watts)170W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max260W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAC250-24F
Related LinksMVAC2, MVAC250-24F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAC250-24F Details Description
Related parts for MVAC250-24F
TVS DIODE 160VWM 259VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS .050" datasheet.pdf
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
LAMP GUARD TUBE 12IN GLASS datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
D4GL-4AFA-A-NPT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HC-P:DB9(F/TB) 120VAC 3A datasheet.pdf