Murata Electronics North America MVAD065-48
MVAD065-48 picture photo
Mfg. Part Number
MVAD065-48
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 65W
Datasheet Download
MVAD065-48.pdf
Availability of MVAD065-48
QUANTITY
MVAD065-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAD065-48
Internal Part NumberEIS-MVAD065-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAD040 and MVAD065 Low-Power AC/DC Power-Supply Converters
3D ModelMVAD065-48.stp
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAD065
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)840mA
Power (Watts)65W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAD065-48
Related LinksMVAD0, MVAD065-48 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAD065-48 Details Description
Related parts for MVAD065-48
TOOL HAND CRIMP GH 26-30 AWG datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
M38K09 EMULATOR KIT (EK) FOR PC4 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 4POS CBL MNT datasheet.pdf
LED 3MM QUAD YELLOW/GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf