United Chemi-Con MVE100VC101MK14TR
MVE100VC101MK14TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE100VC101MK14TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
MVE100VC101MK14TR.pdf
Availability of MVE100VC101MK14TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE100VC101MK14TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE100VC101MK14TR
Internal Part NumberEIS-MVE100VC101MK14TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE100VC101MK14TR
Related LinksMVE100VC, MVE100VC101MK14TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE100VC101MK14TR Details Description
Related parts for MVE100VC101MK14TR
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(3KV) PIN datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
LINE CARD LCAS 1CHIPLE 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 100C S 24" RBW JACKP NI datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf