United Chemi-Con MVE10VE472ML22TR
MVE10VE472ML22TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE10VE472ML22TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
MVE10VE472ML22TR.pdf
Availability of MVE10VE472ML22TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE10VE472ML22TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE10VE472ML22TR
Internal Part NumberEIS-MVE10VE472ML22TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTray
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)141 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE10VE472ML22TR
Related LinksMVE10VE4, MVE10VE472ML22TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE10VE472ML22TR Details Description
Related parts for MVE10VE472ML22TR
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC 8SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 10X8 IN datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf