ITT Cannon, LLC CA3102E18-11SXB01
CA3102E18-11SXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-11SXB01
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E18-11SXB01.pdf
Availability of CA3102E18-11SXB01
QUANTITY
CA3102E18-11SXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-11SXB01
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-11SXB01
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-11SXB01
Related LinksCA3102E1, CA3102E18-11SXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-11SXB01 Details Description
Related parts for CA3102E18-11SXB01
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SPEAKER Z=273 OHMS PORT ON END datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 910 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN ANGLED datasheet.pdf