United Chemi-Con MVE16VC22RME55TP
MVE16VC22RME55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC22RME55TP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC22RME55TP.pdf
Availability of MVE16VC22RME55TP
QUANTITY
MVE16VC22RME55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC22RME55TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC22RME55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)15.068 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC22RME55TP
Related LinksMVE16VC2, MVE16VC22RME55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC22RME55TP Details Description
Related parts for MVE16VC22RME55TP
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 190MA 2.2 OHM datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC ISP POWER SUPPLY PROGR 32QFN datasheet.pdf
CABLE HDMI CON 30' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 350V 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.4A 1.999 OHM datasheet.pdf