United Chemi-Con MVE16VE332ML22TR
MVE16VE332ML22TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VE332ML22TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VE332ML22TR.pdf
Availability of MVE16VE332ML22TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE16VE332ML22TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VE332ML22TR
Internal Part NumberEIS-MVE16VE332ML22TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)171 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VE332ML22TR
Related LinksMVE16VE3, MVE16VE332ML22TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VE332ML22TR Details Description
Related parts for MVE16VE332ML22TR
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS R/A T/H datasheet.pdf
RES SMD 191KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CABLE USB B MALE-B MALE 1M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SKT datasheet.pdf