United Chemi-Con MVE16VE332MM17TR
MVE16VE332MM17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VE332MM17TR
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VE332MM17TR.pdf
Availability of MVE16VE332MM17TR
QUANTITY
MVE16VE332MM17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VE332MM17TR
Internal Part NumberEIS-MVE16VE332MM17TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)171 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VE332MM17TR
Related LinksMVE16VE3, MVE16VE332MM17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VE332MM17TR Details Description
Related parts for MVE16VE332MM17TR
TRANS PNP 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 60" BLACK datasheet.pdf