United Chemi-Con MVE50VC331MK14TR
MVE50VC331MK14TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE50VC331MK14TR
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVE50VC331MK14TR.pdf
Availability of MVE50VC331MK14TR
QUANTITY
MVE50VC331MK14TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE50VC331MK14TR
Internal Part NumberEIS-MVE50VC331MK14TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE50VC331MK14TR
Related LinksMVE50VC3, MVE50VC331MK14TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE50VC331MK14TR Details Description
Related parts for MVE50VC331MK14TR
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 16WSOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
34 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf