United Chemi-Con MVH35VC33RMH63TP
MVH35VC33RMH63TP picture photo
Mfg. Part Number
MVH35VC33RMH63TP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
MVH35VC33RMH63TP.pdf
Availability of MVH35VC33RMH63TP
QUANTITY
MVH35VC33RMH63TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVH35VC33RMH63TP
Internal Part NumberEIS-MVH35VC33RMH63TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVH35VC33RMH63TP
Related LinksMVH35VC3, MVH35VC33RMH63TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVH35VC33RMH63TP Details Description
Related parts for MVH35VC33RMH63TP
CAP CER 1.2UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 100 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 5MCD GREEN datasheet.pdf
IC MCU 32KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSBX-SM131 datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf