Vishay/Dale RNC55H7683BSRE6
RNC55H7683BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7683BSRE6
Brief Description
RES 768K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7683BSRE6.pdf
Availability of RNC55H7683BSRE6
QUANTITY
RNC55H7683BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7683BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7683BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7683BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7683BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7683BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7683BSRE6
BUMPER CYLINDRICAL 0.75" DIA BLK datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER NECTOR datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 8P(BLUE) datasheet.pdf
XFRMR PWR 36V 0.7A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf