United Chemi-Con MVH50VE331ML17TR
MVH50VE331ML17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVH50VE331ML17TR
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVH50VE331ML17TR.pdf
Availability of MVH50VE331ML17TR
QUANTITY
MVH50VE331ML17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVH50VE331ML17TR
Internal Part NumberEIS-MVH50VE331ML17TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesMVH
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVH50VE331ML17TR
Related LinksMVH50VE3, MVH50VE331ML17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVH50VE331ML17TR Details Description
Related parts for MVH50VE331ML17TR
TRIMMER 100K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 900V 24A 100W TO247AD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W CM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf