Stackpole Electronics Inc. MVM5JB100R
MVM5JB100R picture photo
Mfg. Part Number
MVM5JB100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% CERAMIC VERT
Datasheet Download
MVM5JB100R.pdf
Availability of MVM5JB100R
QUANTITY
MVM5JB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MVM5JB100R
Internal Part NumberEIS-MVM5JB100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVM5JB100R
Related LinksMVM5J, MVM5JB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MVM5JB100R Details Description
Related parts for MVM5JB100R
CONN HEADER 12POS .100" STR 15AU datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/BLK 3.23"LX3.15"W datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 15PO datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf