| Internal Part Number | EIS-MVTM36BF180M007A00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 6 (Time on Label) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | MVTM36 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Voltage Transformation Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 26V | |
| Voltage - Input (Max) | 50V | |
| Voltage - Output 1 | 18V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 7A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 150W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 94% | |
| Power (Watts) - Max | 126W | |