C&K Components RTE0202N05
RTE0202N05 picture photo
Mfg. Part Number
RTE0202N05
Brief Description
SWITCH ROTARY SP-2POS BUTTON
Datasheet Download
RTE0202N05.pdf
Availability of RTE0202N05
QUANTITY
RTE0202N05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE0202N05
Internal Part NumberEIS-RTE0202N05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Obsolescence/ EOLRTV Versions 07/Apr/2015
PCN Design/SpecificationRTE New Marking 15/Aug/2007
RTE02, 03 Color 26/Jun/2009
Standard Package65
Number of Positions2
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBronze
Contact FinishSilver
Height Above Board0.321" (8.15mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE0202N05
Related LinksRTE02, RTE0202N05 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE0202N05 Details Description
Related parts for RTE0202N05
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 9POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
BEAD FERRITE 2000 OHM 50MA 2012 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7200K 4SMD datasheet.pdf
E2FM M12 SD2MM PNP NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf