Vicor Corporation MVTM36BT022M055A00
MVTM36BT022M055A00 picture photo
Mfg. Part Number
MVTM36BT022M055A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC DC CONVERTER MIL-COTS
Datasheet Download
MVTM36BT022M055A00.pdf
Availability of MVTM36BT022M055A00
QUANTITY
MVTM36BT022M055A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVTM36BT022M055A00
Internal Part NumberEIS-MVTM36BT022M055A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMVTM36
PackagingBulk
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)50V
Voltage - Output 12.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)55A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency93.7%
Power (Watts) - Max124W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVTM36BT022M055A00
Related LinksMVTM36BT0, MVTM36BT022M055A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MVTM36BT022M055A00 Details Description
Related parts for MVTM36BT022M055A00
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 16-PLEX datasheet.pdf
CONV DC/DC 700W 48VIN 28VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14DIP datasheet.pdf
D4NL-4AFG-B datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf