AVX Corporation SR301C104KAT
SR301C104KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR301C104KAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR301C104KAT.pdf
Availability of SR301C104KAT
QUANTITY
SR301C104KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301C104KAT
Internal Part NumberEIS-SR301C104KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301C104KAT
Related LinksSR301C, SR301C104KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301C104KAT Details Description
Related parts for SR301C104KAT
IC ADC SRL 12BIT 4CH 2.7V 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP PLENUM RA datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf