3M MVU10-38R/SX-BOTTLE
MVU10-38R/SX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MVU10-38R/SX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
CONN RING VINYL INSUL #3/8 50PC
Datasheet Download
MVU10-38R/SX-BOTTLE.pdf
Availability of MVU10-38R/SX-BOTTLE
QUANTITY
MVU10-38R/SX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU10-38R/SX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MVU10-38R/SX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size3/8 Stud
Thickness0.040" (1.02mm)
Width - Outer Edges0.540" (13.72mm)
Length - Overall1.260" (32.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
Features-
ColorYellow
Contact MaterialCopper, ETP
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.250" (6.35mm)
Material - InsulationVinyl
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU10-38R/SX-BOTTLE
Related LinksMVU10-38R, MVU10-38R/SX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MVU10-38R/SX-BOTTLE Details Description
Related parts for MVU10-38R/SX-BOTTLE
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 340 OHM 1% 10W datasheet.pdf