3M MVU14-10FBX-BOTTLE
MVU14-10FBX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MVU14-10FBX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
CONN FORK BLOCK INSUL 100PC
Datasheet Download
MVU14-10FBX-BOTTLE.pdf
Availability of MVU14-10FBX-BOTTLE
QUANTITY
MVU14-10FBX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU14-10FBX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MVU14-10FBX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.300" (7.62mm)
Length - Overall0.850" (21.59mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationInsulated
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper, ETP
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination0.250" (6.35mm)
Length - Termination0.450" (11.43mm)
Tongue Inside Opening-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU14-10FBX-BOTTLE
Related LinksMVU14-10F, MVU14-10FBX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MVU14-10FBX-BOTTLE Details Description
Related parts for MVU14-10FBX-BOTTLE
FIXED IND 330UH 190MA 4.94 OHM datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMP 50 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 4 POS IDC 24-26AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
NFB26-HM2 BACK BOARD ASSY datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 8.2UH datasheet.pdf