3M MVU14-250DMX
MVU14-250DMX picture photo
Mfg. Part Number
MVU14-250DMX
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU14-250DMX.pdf
Availability of MVU14-250DMX
QUANTITY
MVU14-250DMX Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU14-250DMX
Internal Part NumberEIS-MVU14-250DMX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.930" (23.62mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU14-250DMX
Related LinksMVU14-, MVU14-250DMX Datasheet, 3M Distributor
MVU14-250DMX Details Description
Related parts for MVU14-250DMX
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 140MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 152 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HARD HAT PAD EVAPORATIVE COOL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf