3M MVU18-250DFK
MVU18-250DFK picture photo
Mfg. Part Number
MVU18-250DFK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU18-250DFK.pdf
Availability of MVU18-250DFK
QUANTITY
MVU18-250DFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU18-250DFK
Internal Part NumberEIS-MVU18-250DFK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.870" (22.10mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU18-250DFK
Related LinksMVU18-, MVU18-250DFK Datasheet, 3M Distributor
MVU18-250DFK Details Description
Related parts for MVU18-250DFK
SIDAC 205-230V 1A TO92 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 900V 35A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 1200A 600V FAST-ACT CLASS L datasheet.pdf
CONN TAB 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf