3M MVU18-250DMFK-A
MVU18-250DMFK-A picture photo
Mfg. Part Number
MVU18-250DMFK-A
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU18-250DMFK-A.pdf
Availability of MVU18-250DMFK-A
QUANTITY
MVU18-250DMFK-A Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU18-250DMFK-A
Internal Part NumberEIS-MVU18-250DMFK-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStacked
GenderFemale and Male
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.870" (22.10mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU18-250DMFK-A
Related LinksMVU18-2, MVU18-250DMFK-A Datasheet, 3M Distributor
MVU18-250DMFK-A Details Description
Related parts for MVU18-250DMFK-A
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf