3M MVU18-250DMFK
MVU18-250DMFK picture photo
Mfg. Part Number
MVU18-250DMFK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU18-250DMFK.pdf
Availability of MVU18-250DMFK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVU18-250DMFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU18-250DMFK
Internal Part NumberEIS-MVU18-250DMFK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStacked
GenderFemale and Male
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.870" (22.10mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU18-250DMFK
Related LinksMVU18-, MVU18-250DMFK Datasheet, 3M Distributor
MVU18-250DMFK Details Description
Related parts for MVU18-250DMFK
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 79MM datasheet.pdf