United Chemi-Con MVY10VC101MF55TP
MVY10VC101MF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVY10VC101MF55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
MVY10VC101MF55TP.pdf
Availability of MVY10VC101MF55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVY10VC101MF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY10VC101MF55TP
Internal Part NumberEIS-MVY10VC101MF55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY10VC101MF55TP
Related LinksMVY10VC1, MVY10VC101MF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY10VC101MF55TP Details Description
Related parts for MVY10VC101MF55TP
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf
POLARIZED POWER RELAY datasheet.pdf
IC RHEO 50K QUAD 7BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf