United Chemi-Con MVY50VE471MM17TR
MVY50VE471MM17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVY50VE471MM17TR
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVY50VE471MM17TR.pdf
Availability of MVY50VE471MM17TR
QUANTITY
MVY50VE471MM17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY50VE471MM17TR
Internal Part NumberEIS-MVY50VE471MM17TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesMVY
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.06A
Impedance87 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY50VE471MM17TR
Related LinksMVY50VE4, MVY50VE471MM17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY50VE471MM17TR Details Description
Related parts for MVY50VE471MM17TR
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 100' datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf