SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MW173KB1803B01
MW173KB1803B01 picture photo
Mfg. Part Number
MW173KB1803B01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
Datasheet Download
MW173KB1803B01.pdf
Availability of MW173KB1803B01
QUANTITY
MW173KB1803B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MW173KB1803B01
Internal Part NumberEIS-MW173KB1803B01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMW173KB
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.74" L x 2.13" W x 1.26" H (95.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MW173KB1803B01
MW173KB1803B01 Details Description
Related parts for MW173KB1803B01
RES SMD 21.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE YELLOW 1000/PK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.394" DIA GRAY datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 9POS M-M datasheet.pdf