SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MW173KB2403F01
MW173KB2403F01 picture photo
Mfg. Part Number
MW173KB2403F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 32W
Datasheet Download
MW173KB2403F01.pdf
Availability of MW173KB2403F01
QUANTITY
MW173KB2403F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MW173KB2403F01
Internal Part NumberEIS-MW173KB2403F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMW173KB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)32W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.74" L x 2.13" W x 1.26" H (95.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MW173KB2403F01
MW173KB2403F01 Details Description
Related parts for MW173KB2403F01
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/04/90 1.5SN BK datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AMPLIMITE ASY RCPT FB 90 6 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf