ICCNEXERGY MWA020005A-10A
MWA020005A-10A picture photo
Mfg. Part Number
MWA020005A-10A
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
MWA020005A-10A.pdf
Availability of MWA020005A-10A
QUANTITY
MWA020005A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of MWA020005A-10A
Internal Part NumberEIS-MWA020005A-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMWA020
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.45" L x 2.04" W x 1.30" H (87.7mm x 51.8mm x 33.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWA020005A-10A
Related LinksMWA0200, MWA020005A-10A Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MWA020005A-10A Details Description
Related parts for MWA020005A-10A
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN PCB 20-24AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED LC .54" CC datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
7 SIL VERT SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf