IXYS Corporation MWI60-12T6K
MWI60-12T6K picture photo
Mfg. Part Number
MWI60-12T6K
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 1200V E1
Datasheet Download
MWI60-12T6K.pdf
Availability of MWI60-12T6K
QUANTITY
MWI60-12T6K Order Process
Ship out your order
Specifications of MWI60-12T6K
Internal Part NumberEIS-MWI60-12T6K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)58A
Power - Max200W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.53nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE1
Supplier Device PackageE1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWI60-12T6K
Related LinksMWI60, MWI60-12T6K Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MWI60-12T6K Details Description
Related parts for MWI60-12T6K
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 115V datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC 12BIT 4-CHAN MUX ADC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf