IXYS Corporation MWI75-12E8
MWI75-12E8 picture photo
Mfg. Part Number
MWI75-12E8
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 1200V E3
Datasheet Download
MWI75-12E8.pdf
Availability of MWI75-12E8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MWI75-12E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MWI75-12E8
Internal Part NumberEIS-MWI75-12E8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)130A
Power - Max500W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1.1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.7nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWI75-12E8
Related LinksMWI75, MWI75-12E8 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MWI75-12E8 Details Description
Related parts for MWI75-12E8
CONN EDGECARD 120PS DIP .05 3.3V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 15MM datasheet.pdf
PATCH CORD CAT 5 LSZH 1M WHITE datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A MLP33-8 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH RETAINER SLIDE datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24" RG-174 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 55W datasheet.pdf