Macronix MX25L512EMI-10G
MX25L512EMI-10G picture photo
Mfg. Part Number
MX25L512EMI-10G
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 104MHZ 8SOP
Datasheet Download
MX25L512EMI-10G.pdf
Availability of MX25L512EMI-10G
QUANTITY
MX25L512EMI-10G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25L512EMI-10G
Internal Part NumberEIS-MX25L512EMI-10G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes512K/1M Replacing STM, Spansion,NexFlash,PMC,Atmels 512K/1M
512K/1M Migrating from SST 512K/1M
MX25L(512,1006)E Migrating from MX25L(512,1005)C
3D ModelMX25L512E 8-SOP.ibis
Standard Package98
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512K (64K x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25L512EMI-10G
Related LinksMX25L51, MX25L512EMI-10G Datasheet, Macronix Distributor
MX25L512EMI-10G Details Description
Related parts for MX25L512EMI-10G
IDC CABLE - HSC20H/AE20G/HPL20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 64SQFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 465MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf