Macronix MX25L6406EMI-12G1
MX25L6406EMI-12G1 picture photo
Mfg. Part Number
MX25L6406EMI-12G1
Brief Description
IC FLASH 64MBIT 86MHZ 16SOP
Datasheet Download
MX25L6406EMI-12G1.pdf
Availability of MX25L6406EMI-12G1
QUANTITY
MX25L6406EMI-12G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25L6406EMI-12G1
Internal Part NumberEIS-MX25L6406EMI-12G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX25L6406E Migrating from MX25L6405D,6445E
Standard Package44
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size64M (8M x 8)
Speed86MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25L6406EMI-12G1
Related LinksMX25L640, MX25L6406EMI-12G1 Datasheet, Macronix Distributor
MX25L6406EMI-12G1 Details Description
Related parts for MX25L6406EMI-12G1
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SOCKET RELAY DIN MNT FOR 4P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TBELGHT 80WBIAX120V60HZ 25'CDEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 182VC SMCJ datasheet.pdf
CBL GRP 16.0-20.5 CD PG 21 datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf