Microchip Technology MX573BNR156M250-TR
MX573BNR156M250-TR picture photo
Mfg. Part Number
MX573BNR156M250-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR SMD
Datasheet Download
MX573BNR156M250-TR.pdf
Availability of MX573BNR156M250-TR
QUANTITY
MX573BNR156M250-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MX573BNR156M250-TR
Internal Part NumberEIS-MX573BNR156M250-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMX57
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX573BNR156M250-TR
Related LinksMX573BNR1, MX573BNR156M250-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MX573BNR156M250-TR Details Description
Related parts for MX573BNR156M250-TR
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 2.75KV datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
MOUNTING HARDWARE FOR 160W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf